Biskota me tre përbërës

Embelsira

Përbërësit :

370 gr çokorem

64 gr miell

2 vezë

Përgatitja :

Për të nisur me përgatitjen e kësaj recete ndizni furrën në temperaturën 180-190 gradë C.

Më pas në një enë të thellë shtoni çokokremin bashkë me miellin dhe vezët.

Çokokremin mund ta blini ose ta përgatisni edhe atë sa më natyral në shtëpi.

Vazhdoni duke i përzier mirëtë gjithë përbërësit me anë të një luge druri derisa të formoni një masë të trrashë.

Sigurohuni që kjo masë të jetë pa kokrriza dhe pa bulëza ajri, pra sa më homogjene.

Përgatisni një tavë mesatare pjekje, shtrojeni me letër furre dhe me një lugë të zakonshme vendosni në formë rrethore pak nga brumi i biskotave.

Vendosini rreth 5 cm larg nga njëra tjetra të gjitha biskotat tuaja derisa brumi të ketë mbaruar.

Sipas dëshirës shtoni pak kripë sipër tyre nëse ju pëlqen një shije pak me e veçantë dhe e balancuar.

Futini të piqen në furrë të ngrohtë në temperaturën 190 gradë për 7-9 minuta.

Kur të kenë formuar koren sipër tyre do të jenë gati për tu shijuar.

Shoqërojini me një gotë qumësht të ftohtë ose ruajini të mbyllura në frigorifer.

*VARCOSIN
Per Shqiperi porosit ketu :https://bit.ly/2ZUjziv
Per Kosove porosit ketu :https://bit.ly/3q0MYSP
*PROSTAMID
Per Shqiperi porosit ketu :https://bit.ly/382UDd5
Per Kosove porosit ketu : https://bit.ly/2Omum2p
Per Itali porosit ketu :https://bit.ly/38fEEsg

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *