Biskota me kanellë

Embelsira

Përbërësit:

360 gr miell

250 gr gjalpë i zbutur

3 lugë kafeje kanellë pluhur

2 lugë gjelle maja pluhur

80 gr sheqer

½ kutie qumësht i kondensuar

125 gr feta molle të thata të grira imët

1 lugë kafeje ekstrakt vaniljeje

Përgatitja:

Ngrohni furrën në 180 gradë, punoni së bashku gjalpin dhe sheqerin në mënyrë që të përftoni një krem homogjen dhe më pas shtoni qumështin e kondensuar dhe ekstraktin e vaniljes. Përziejini derisa përbërësit të homogjenizohen mirë.

Sitni mbi përbërjen miellin, majanë pluhur dhe kanellën, shtoni mollët e thata dhe përziejini derisa përbërja të jetë homogjene.

Prisni biskotat sipas formës që dëshironi dhe futi në furrë. Mjaftojnë 15-20 minuta.

Sipas dëshirës, mund ta zëvendësoni kanellën me xhinxher dhe nëse dëshironi, pas pjekjes mund t’i mbuloni me çokollatë të shkrirë.

*VARCOSIN
Per Shqiperi porosit ketu :https://bit.ly/2ZyeBYO
Per Kosove porosit ketu :https://bit.ly/2M9uXUv
*GOslim
Per Shqiperi porosit ketu :https://bit.ly/2Mhvq7i
Per Kosove porosit ketu : https://bit.ly/3dGh9MD

Articles You May Like

Oriz me midhje dhe perime
Petulla të mbushura me djathë të bardhë
Reçel me boronica
Akullore me kakao
Supë me lëng mishi