Month: July 2018

Përbërësit 1 kokërr mango 200 ml kos 100 ml qumësht i kondensuar 180 gr kuba akulli Përgatitja 1 Të gjithë këta përbërës frulojini dhe më pas servirini në gota të zbukuruar me gjethe mendre.
0 Comments
Përbërësit 600 gr patate 250 gr karkaleca 3 karotë (turshi) 2-3 lugë gjelle majonezë (ose Kos) 1 kokërr limon borzilok vaj ulliri domate qershi kripë piper Përgatitja 1 Ziejmë patatet të paqëruara në ujë me kripë për 30 minuta. 2 I lëmë të ftohen, u pastrojmë lëkurën dhe i shtypim mirë duke i bërë pure.
0 Comments
Përbërësit 100 lt ujë 400-500 gr sheqer 1 kg qershi (të freskëta) Përgatitja 1 Ziejmë ujin me sheqerin derisa ai të shkrijë plotësisht e të bëhet një shurup normal. 2 E lëmë të ftohet plotësisht shurupin. 3 Marrim një vazo që i reziston temperaturës së lartë, të cilën e kemi sterilizuar më parë. 4 Hedhim
0 Comments
  Përbërësit 120 gr makarona 100 gr skampi 100 gr midhje 50 gr karkaleca 50 gr kallamar 50 gr oktapod 200 gr domate 2 thelpinj hudhër pak vaj ulliri pak majdanoz pak kripë (perimesh) pak verë e bardhë Përgatitja 1 Vendosim tiganin në zjarr pak vaj ulliri hedhim 2 thelpi hudhër dhe e kavardisin shumë pak sa të lëshojë aromën, më pas e heqim nga zjarri. 2 Hedhim frutat e detit
0 Comments
Përbërësit 5 kallinj misër (të shkoqur) 1 lugë gjelle gjalpë pa kripë 2 filxhanë kungull (të njomë,të grimcuar) 1/2 lugë kripë kosher 1/4 filxhani qepë e kuqe (e grirë imët) 1 e gjysmë lugë uthull molle 2 lugë gjelle vaj ulliri 1/2 luge piper i zi (i bluar në çast) 1/4 filxhani Cilantro (i freskët)
0 Comments
Përbërësit 250 gr filetë viçi 4 copë karkaleca 1/2 copë karotë 1/2 copë spec 1 fetë bukë (e prerë në formë rethi) 5 gr kripë 1 gr piper 20 ml konjak 5 ml salcë soje 5 ml salcë Worcestershire 1 fetë domate Përgatitja 1 Tiganisni filetët me vaj, kripë dhe piper, shuajini me pak konjak.
0 Comments
Përbërësit 300 gr karkaleca 1 avokado 1 qitro e kuqe pak sallatë jeshile 1/2 kokërr lëng limoni 1 lugë çaji keçap 1 lugë çaji majonezë 1/4 lugë kafeje mustardë 1 lugë gjelle pana kripë piper i zi Përgatitja 1 Skuqim karkalecat me pak vaj, më pas i alternojmë në pjatë 1 karkalec, 1 fetë avokado,
0 Comments
  Përbërësit 1 deri në 2 kg peshk dental 200 gr karotë 200 gr kungull 200 gr patate 240 ml verë e bardhë 240 ml lëng portokalli 20 gr kripë 2 gr piper 30 gr erëza (të ndryshme) Përgatitja 1 Marinoni peshkun me lëng portokalli dhe erëza për 1-2 orë. Më pas vendoseni në tavë.
0 Comments
Përbërësit 100 gr pançetë 100 gr kërpudha 1 pako petë sfoliat (e gatshme) vaj ulliri fara susami kripë piper vezë (1 e verdhë veze) Përgatitja 1 Në fillim skuqni pancetën dhe më pas shtoni kërpudhat. I marinoni me kripë dhe piper. 2 Ndërkohë hapni petën sfoliatë dhe e prisni në forma të rrumbullakta. I mbushni
0 Comments
Përbërësit 100 gr sallam 250 gr miell i tipit 00 1 pako pluhur pjekës 2 vezë 100 ml qumësht 50 gr djathë parmixhano 60 gr ullinj Përgatitja 1 Në fillim prisni sallamin në pjesë të vogla. Më pas në një enë shtoni miellin, pluhurin pjekës, vezët, qumështin dhe i trazoni mirë. 2 Tani shtoni parmixhanon,
0 Comments
Përbërësit: 2 kg fiq jeshilë ose të zinj 200 gr bajame të cilave u keni hequr cipën dhe i keni prerë 1 gotë e vogël rum 350 gr mjaltë (preferohet lulesh portokalli) 2 limoni Përgatitja: Lani shpejt e shpejt fiqtë duke mos i lënë shumë gjatë në ujë, se qullen. Vendosini në një kullesë derisa
0 Comments
Përbërësit 500 gr merluc 20 gr sheqer 2 thelpij hudhër 2 gjethe sherebelë 1 lugë uthull vere të bardhë 1 gotë verë e bardhë 2 deri në 3 lugë miell vaj ulliri Përgatitja 1 Lyejeni merlucin me miell dhe skuqeni mirë nga të dyja anët, në një tigan me vaj ulliri (pothuaj nga katër minuta
0 Comments
Përbërësit 500 gr oriz i zi 1 kg karkaleca (të pastruar) 1 tufë majdanoz (e grirë hollë) 1 hudhër (e plotë) gjysmë gote verë e bardhë 500 gr domate Përgatitja 1 Vendosim ujin të vlojë, më pas hedhim orizin që të ziejë për gati 40 minuta. 2 Pasi keni pastruar karkalecat, hedhim në një tigan 2 lugë vaj dhe hudhrat e grira imët. 3
0 Comments