Month: May 2018

Përbërësit 3 kokrra domate 5 spec jeshil 2 thelpinj hudhër 5 lugë gjelle gjizë 3 kokrra vezë kripë piper i zi piper i kuq 2 lugë gjelle vaj ulliri Përgatitja 1 Skuqni specat në një tigan të thellë me vajin e ullirit. 2 Pasi të jënë zbutur pak shtojini 2 thelpi hudhër dhe pak kripë 3 Më pas shtoni domatet e prera në kubikë dhe
0 Comments
Përbërësit 700 gr domate (shumë të pjekura, të prera në copa) 2 lugë gjelle vaj ulliri (ekstra i virgjër) 2 filxhanë çaji fasule të kuqe (ose të bardha, të gatuara) 2 lugë gjelle majdanoz (i freskët, i copëtuar) 2 lugë gjelle borzilok (i freskët, i copëtuar) 2 lugë gjelle kaper (të drenazhuar dhe të copëtuar)
0 Comments
Përbërësit 15 domate (të bëra mirë) 2 thelpinj hudhër (të prerë shumë hollë) 1 lugë çaji sheqer kripë piper 1 lugë gjelle trumëz (e freskët, e copëtuar imët, ose erëza të tjera) 1/4 filxhan çaji vaj ulliri Përgatitja 1 Nxehim paraprakisht furrën në 135 gradë C. Përgjysmojmë domatet dhe i vendosim në tepsinë e pjekjes.
0 Comments
Përbërësit 2 filxhanë krem pana (për ëmbëlsirë) 1 filxhan çaji qumësht 1/4 filxhan çaji sheqer 1 filxhan çaji nektar kajsie 3 fletë xhelatinë 2 filxhan çaji pjeshkë (të qëruara dhe të prera në formë kubike, ose pjeshkë dhe kajsi të përziera) 1 lugë çaji lëng limoni 2 lugë gjelle sheqer Përgatitja 1 Nxehim kremin, qumështin,
0 Comments
Përbërësit 50 ml Amaro Montenegro 25 ml lëng portokalli 25 ml shurup sheqeri 3 sprucime Biter kuba akulli Përgatitja 1 Hidhni disa kube akulli në një gotë. Shtoni 50 ml Amaro Montenegro, 25 ml lëng portokalli, 25 ml shurup sheqeri dhe 3 sprucime Biter. Tundini me një shaker. 2 Hidheni në një gotë dhe servireni
0 Comments
Përbërësit 4 kungull (të freskët) 120 gr salcë kosi 50 gr djathë i bardhë 1 qepë (mesatare) 2 spec i kuq 1 tufë majdanoz rigon (i thatë) 1 kokërr domate (mesatare) kripë piper vaj ulliri Përgatitja 1 Pastroni kungujt në pjesën e brendshme dhe grini tulin e përfituar. 2 Skuqini kungujt me pak vaj ulliri,
0 Comments
Përbërësit: 1 litër lëng perimesh 190 gram thjerrëza 1 qepë 3 karota 1 shkop selino 1 lugë çaji koriandër Piper i kuq Xhenxhefil pluhur Kripë Përgatitja: Shtoni thjerrëzat, qepën, selinon dhe karotat e grira në një tenxhere mesatare. Hidhni më pas lëngun e perimeve dhe vendosini në zjarr të ziejnë. Rregullojini me koriandrën, piperin e
0 Comments
Përbërësit 4 banane të pjekura mesatarisht, të qëruara, të prera dhe të ngrira. 2-4 lugë gjelle qumësht sipas dëshirës 2 lugë gjelle kanellë 2 lugë gjelle eksrakt vaniljeje Një majë luge kripë Përgatitja: Në një procesor ushqimi ose blender me fuqi të lartë, kombinoni bananet, 2 lugë qumësht, kanellën, vaniljen dhe kripën. Kalojeni në blender
0 Comments
Duke pasur parasysh këtë metodë përgatitjeje të kremit të ëmbëlsirave ju mund ta përgatisni atë me shije të ndryshme. Kështu, mund të shtoni ekstrakt bajamesh për krem me shije ​​bajamesh ose kafe për një shije tjetër, ashtu si dhe copa çokollate për një shije kremi pastiçerie me çokollatë e kështu me rradhë. Recetë për krem
0 Comments
Përbërësit 1 litër qumësht 100 gr sheqer 100 gr xhelatinë gjalpë 1/2 karotë (e grirë imët) 50 gr xhinxher (të grirë imët) 1/2 gotë verë e kuqe 1 luleshtrydhe (e ndarë në 4 pjesë) Përgatitja 1 Në një tenxhere vendosni për të zierë dy gota qumësht. Shtoni sheqerin dhe teksa i trazoni shtoni xhelantinën. 2
0 Comments
Përbërësit: 4 presh 30 gram gjalpë 4 lugë gjelle miell 350 ml qumësht 50 gram djathë çedar i grirë ½ lugë çaji hudhër e grirë Kripë Piper Përgatitja: Shkrini gjalpin në një tigan në temperaturë të ulët. Skuqni miellin për pak minuta. Shtoni gradualisht qumështin, djathin dhe përziejini herë pas here derisa të shkrihet plotësisht. Rregullojini
0 Comments
Përbërësit 1 petë sfoliat 250 gr spinaq 150 gr djathë i bardhë 10 gjethe nenexhik 3 fije qepë e njomë 5 gjethe borzilok 1 thelpi hudhër (e grirë) 1 lugë kafeje piper i zi gjysmë lugë kafeje kripë 1 filxhan kafeje vaj ulliri 2 vezë (të verdhat) Përgatitja 1 Spinaqi, djathi i bardhë i prerë
0 Comments