Month: April 2018

Përbërësit 400 gr karkaleca (thellësie) 2 lugë gjalpë kripë piper majdanoz kopër 500 ml lëng peshku 100 ml verë e bardhë 2 kokrra patate Përgatitja 1 Në një tenxhere hedhim 400 gr karkalec thellësie, 2 lugë gjalpë, pak kripë, piper dhe i kaurdisim mirë. 2 Më pas i shuajmë me verë të bardhë dhe i
0 Comments
Përbërësit 1 kg patate 350 gr peshk ton (në vaj ulliri) majdanoz spec djegës vaj ulliri (ekstra i virgjër) 4 kokrra domate 1 kokërr lëng limoni kripë piper Përgatitja 1 Zieni në ujë të kripur patatet me gjithë lëkurë. Kullojini, lërini të ftohen pak, hiquni lëkurën dhe pritini në copa. 2 Në një tigan ngrohni
0 Comments
Përbërësit 1 qepë (e madhe, e qëruar dhe e prerë imët) 2 thelpinj hudhër (të prerë imët) 2 karotë (të mëdha, të qëruara dhe të prera në kube të vegjël) 2 fije selino (të lara dhe të prera në masë sa karrotat) 4 lugë gjelle vaj vegjetal 300 gr perime (të qëruara dhe të prera)
0 Comments
Përbërësit 1 filxhan miell tërshëre 1 filxhan miell gruri 3 kokrra vezë 1 pluhur pjekës (ose 1 lugë gjelle sodë buke) kripë (ose në vend të kripës djathë, ullinj etj) 1/3 filxhan qumësht 4 lugë gjelle vaj ulliri Përgatitja 1 Marrim miellin e grurit, tërshërën e bluar, tre kokrra vezë, pluhurin pjekës dhe i përziejmë
0 Comments
Përbërësit 3 lugë vaj ulliri 3/4 kg sallam pikant 1 tufë pazi kripë piper (ose spec i freskët) 1/2 kg brumë (pice, i përgatitur në temperaturën e dhomës) 1/3 filxhan djathë parmixhano 1 lugë gjelle rozmarinë 1 filxhan djathë 1 filxhan gjizë Përgatitja 1 Vendosim skarën në pjesën e tretë të sipërme të furrës dhe
0 Comments
Përbërësit 1 kg miell 2 gota ujë (të vakët) 2 lugë vaj ulliri (kosovarët përdorin vaj luledielli) pak kripë 600 gr mish viçi i grirë 3 kokrra qepë kripë 4 lugë gjalpë (i freskët, i shkrirë) piper i zi Përgatitja 1 Në një tas të madh të thellë hedhim miellin, ujin e vakët, vajin, kripën.
0 Comments
Përbërësit 1 pako makarona 200 gr brokoli 150 gr djathë parmixhano (të grirë) kripë piper majdanoz 50 ml vaj ulliri Përgatitja 1 Në një tenxhere me ujë të valuar vendosni brokolin për të zierë. Më pas i kaloni në një blender dhe i shtoni djathin parmixhano. 2 Shtoni kripën, piperin, majdanozin dhe vajin e ullirit.
0 Comments
Përbërësit 4 kokërr dardhë 50 gr gorgonzola 5 gr kripë 1 gr piper 1 kokërr lëng limoni 20 gr bajame (e prerë në feta) 1 gr piper Cyenne Përgatitja 1 Pritini dardhat në mes. 2 Hiqini farat dhe bëjuni gjysmave të dardhave nga një zgavër me ndihmën e një luge gjelle. 3 Grini tulin e
0 Comments