Month: January 2018

Përbërësit 1 gjoks pule 200 gr gjalpë 300 gr miell 2 vezë 50 ml qumësht 1 lugë gjelle kripë pak hudhër (të grirë) 400 ml ujë vaj ulliri Përgatitja 1 Presim filetën në kubikë, e skuqim me pak gjalpë dhe vaj ulliri. 2 Më pas i hedhim 400 ml ujë dhe e lemë të ziejë.
0 Comments
Përbërësit 1 pulë (mesatare, e freskët, dhe lëngu i saj) 500 gr jufka 4 degë trumëz 100 gr gjalpë kripë 1 gjethe dafine Përgatitja 1 Lani pulën me kujdes dhe vendoseni të ziejë bashkë me kripën, degët e trumzës dhe dafinën. 2 Në një tavë shtroni jufkat, spërkatini me gjalpë dhe trumëz dhe vendosini në
0 Comments
Përbërësit 250 gr miell 500 ml qumësht 3 vezë 100 gr gjalpë (i shkrirë) Përgatitja 1 Në një enë shtoni miellin, qumështin dhe i trazoni mirë. Ndërkohë në një enë tjetër shtoni vezët, i rrihni mirë dhe ja shtoni enës me qumësht. 2 Mbështilleni enën me një letër kuzhine dhe e lini të pushojë për
0 Comments
Përbërësit gjysmë kg oriz 2 kokrra vezë erëza 1 dorë qepë e njomë gjethe rrushi Përgatitja 1 Si fillim ziejmë pak gjethet e rrushit derisa të marrin një valë dhe më pas i kullojmë. 2 Vazhdojmë procedurën duke zier pak orizin. 3 E hedhim në tas. 4 Vrasim me duar erëzat dhe qepën me pak
0 Comments
Përbërësit 400 gr domate 300 gr spec 450 gr djathë Mocarela (të prerë në feta) vaj ulliri (ekstra i virgjër) borzilok (gjethe të freskëta) uthull balsamike kripë piper i zi (i trashë) Përgatitja 1 Në një pjatancë të madhe vendosim krah njëri-tjetrit domatet dhe specat duke u përpjekur që të duken bukur. 2 Hedhim me
0 Comments
Përbërësit 500 gr spinaq 25 gr gjalpë 1 tufë qepë e njomë 1 presh (vetëm e bardha e tij) 2 degë selino (të vogla) 1 patate (e vogël) 1/2 luge çaji piper (i grirë në çast) 1 lt lëng perimesh (ose lëng pule) 150 gr shtalpë Përgatitja 1 Ngrohni në zjarr në një tigan të
0 Comments
Përbërësit 1 presh 750 gr karotë 4 thelpinj hudhër 25 gr bajame (të thekura, plus të tjera për të shërbyer) degëza kopër (të freskëta) 3 lugë vaj ulliri 1 lugë çaji fara kumini 8 gjethe lakër (të mëdha) Përgatitja 1 Nxehim më parë furrën në 180ºC. Presim dhe pastrojmë mirë gjethet e lakrës, presim karrotat, qërojmë dhe presim imët hudhrat. 2 Shtypim bajamet, pastaj i thekim derisa të
0 Comments
Përbërësit 250 gr filetë peshku 150 gr kos gjysmë portokall i kuq 1 copë kastravec turshi gjysmë kastravec (i freskët) 1 lugë gjelle vaj ulliri gjysmë domate majdanoz shegë (e egër ose shegë e butë nëse është stina e shegës) 1 fetë bukë Përgatitja 1 Fillimisht ziejmë ose skuqim filetën. 2 E lëmë të ftohet më pas, ndërkohë që në një enë përgatisim kosin me perimet.
0 Comments
Përbërësit 400 gr miell 65 gr gjalpë (i shkrirë) 160 gr gjalpë (i ngrirë) 45 gr gjalpë 2 presh (të mëdhenj, të larë dhe të prerë në rrota) 1 portokall 3 lugë miell 500 ml lëng mishi 1 lugë mustardë 600 gr gjel deti (mish i ngelur nga gjeli i detit, i prerë në copa
0 Comments
Përbërësit 30 gr karotë (të pastruara) 30 gr lakra (brukseli) 30 gr qepë (e pastruar) 1 karçof 5 feta portokall 1 fetë lëng portokalli 5 feta limon 2 lugë vaj ulliri kripë piper Përgatitja 1 Vëreni të ziejë në ujë të vluar dhe me kripë lakrat, pasi t’i keni pastruar nga gjethe. 2 Ndërkohë, ndajeni
0 Comments
Përbërësit 1 spec i kuq (djegës, i prerë hollë) 1/4 filxhan vaj ulliri 2 lugë gjelle lëng limoni (i freskët) 2 lugë çaji uthull kripë piper i zi 2 filxhanë fasule (të gatuara, të përziera, fasule të zeza, të bardha, të vogla, të mëdha) 3 portokall i kuq 2 gjethe selino (të vogla, të prera
0 Comments
Përbërësit 1 lugë gjelle gjalpë 2 lugë gjelle miell 120 ml qumësht 1 lugë gjelle konjak 1 lugë çaji vanilje 1 portokall (vetëm lëkura e tij) 2 lugë gjelle sheqer 2 kokrra vezë pak kripë Përgatitja 1 Fillimisht lyejmë kupat me gjalpë dhe i pudrosim në të gjithë sipërfaqen e brendshme me sheqer. 2 Ndërkohë
0 Comments
Përbërësit 500 gr miell i verdhë (keku) 100 gr pluhur vanilje 1 filxhan qumësht 3/4 filxhan vaj vegjetal 4 vezë 1 lugë çaji gjalpë 1 lugë çaji ekstrakt vaniljeje 1 filxhan sheqer kaf 1 filxhan arra (të copëtuara) 2 lugë çaji kanellë Përgatitja 1 Nxehim paraprakisht furrën në 175 gradë C. E lyejmë me vaj
0 Comments
Përbërësit 300 gr spinaq 100 gr mish derri (i grirë) 50 gr proshutë 32 midhje (të mëdha, të pastruara) 2 vezë djathë Grana Padano (i grirë) kripë piper lëng domateje vaj ulliri Përgatitja 1 Hapni midhjet fillimisht, me një thikë duke e futur mes dy valvulave dhe duke ushtruar presion të lehtë, pa i shkëputur
0 Comments