Month: January 2018

Përbërësit 4 gjethe lakër (jeshile, të prera dhe të copëtuara) 26 gr sallatë jeshile (e egër, e prerë dhe e copëtuar) 1 kokë sallatë jeshile (e copëtuar) 1/4 kokë lakër e kuqe (e vogël, e copëtuar) 1 dardhë (e prerë në kuba) 1/2 qepë (e grirë imët) 1/2 spec (zile portokalli, i grirë) 1/2 avokado (e qëruar dhe e ndarë në copa) 1/2 karotë (e grirë) 5 domate qershi (të përgjysmuara) 7 gjysma arra (të grimcuara) 2
0 Comments
Përbërësit 300 gr spinaq (i ngrirë i copëtuar, i tharë, i shkrirë dhe i shtrydhur,) 200 gr krem djathi (i zbutur) 100 gr gështenja (të thata dhe të copëtuara) 100 gr perime (të përziera, të thata për supë) 2 lugë gjelle majonezë 1 filxhan djathë Cheddar (të thërrmuar hollë) 1/2 filxhan arra (të copëtuara) Përgatitja 1 Në një tas të madh, përziejmë mirë së bashku spinaqin, djathin krem,
0 Comments
Përbërësit 400 gr domate 2 lt lëng perimesh 4 karotë (të pastruara dhe të prera në kubikë) 420 gr fasule të konservuara (të përziera) 175 gr spinaq 1 lugë pesto (nga speci i kuq) Përgatitja 1 Kaurdisni domatet pak dhe më pas shtoni karrotat, lëngun e perimeve dhe lërini të ziejnë për 15 minuta. 2 Shtoni spinaqin, të cilin e keni larë dhe pastruar, shtoni gjithashtu fasulet dhe
0 Comments
Përbërësit 1/2 lakër (e bardhë, e zier pak) 300 gr lakër e kuqe (e grirë hollë) 1 kokërr domate (e grirë) 100 gr brokoli 100 gr oriz 1 karotë (e prerë) 50 gr mish i grirë kripë piper 1 thelpi hudhër vaj ulliri Përgatitja 1 Vendosim të ziejë në një enë lakrën dhe e lëmë në vlim përreth 10 minuta. 2 Ndërkohë në një tigan hedhim vajin,
0 Comments
Përbërësit 4 vezë 5 lugë gjelle sheqer 5 lugë gjelle miell 1 lugë gjelle kakao 1 bustinë pluhur pjekës 2 lugë gjelle lëng portokalli 400 ml qumësht 1 vezë (e verdha) 1 krem puding 1 lugë gjelle niseshte 150 gr margarinë 8 kokrra mandarinë Përgatitja 1 Në fillim në një tas ndani të verdhën e vezës nga e bardha. Të bardhën e vezës e rrahim derisa të krijohet
0 Comments
Përbërësit 200 gr gjalpë 200 gr sheqer kaf 4 vezë 220 gr miell bajamesh 300 gr xhenxhefil 1 bustinë vanilje 500 gr sheqer kaf 4 dardhë 20 gr gjalpë Përgatitja 1 Për karamelizimin e dardhave, qërojini dhe pritni dhe shtoni pluhurin e xhenxhefilit. Shtoni vaniljen dhe hidhini në një tigan. Hidhni 400 g sheqer dhe 700 ml ujë. 2 Vendoseni të ziejë për disa minuta. Me
0 Comments
Përbërësit 300 gr fasule pllaqi 1 kokërr domate (e madhe, e prerë në kubikë) 2 karotë (të vogla) 1 tufë majdanoz (të prerë imët) kripë piper 30 ml vaj 100 gr mish viçi 1 kokërr qepë Përgatitja 1 Në një enë hedhim fasulen pllaqi dhe e vëmë të ziejë përreth 1 orë. 2 Në një tigan hedhim vajin dhe mishin dhe e skuqim pak. 3 Shtojmë qepën,
0 Comments
Përbërësit 1 kg patate (të ëmbla) 1 kokërr qepë (e vogël) 45 ml vaj ulliri 30 gr gjalpë 1 lt lëng perimesh 150 ml pana 15 gr kripë 1 gr piper i kuq (i ëmbël) 4 feta proshutë e tymosur Përgatitja 1 Grini imët qepën, hidheni në një tigan me gjalpë dhe kavërdiseni për rreth 15 minuta. 2 Ndërkaq qëroni patatet dhe pritini në kube jo shumë të mëdha.
0 Comments
Përbërësit 300 gr brokoli 1 tufë majdanoz 100 ml vaj ulliri 20 gr hudhër kripë Përgatitja 1 Vëmë një enë mesatare me ujë në zjarr dhe shtojmë brokolin. 2 E lëmë të ziejë përreth 10 minuta. 3 E heqim nga uji dhe e lëmë sa të ikë vala e parë e të nxehtit. 4 Më pas e hedhim në mikser
0 Comments
Përbërësit 2 e gjysmë gota brokoli 2 vezë 1/2 filxhan çaji bukë (tulin, e copëtuar) 1/4 filxhan çaji qepë (të grira) 1/4 filxhan çaji majonezë 1 filxhan çaji djathë Cheddar 1 e gjysmë lugë çaji lëkurë limoni 1/2 lugë çaji kripë 1/4 lugë çaji piper i zi Përgatitja 1 Shtojeni brokolin në një tenxhere me ujë dhe vendoseni në zjarr të ziejnë për rreth 5 minuta. Më pas
0 Comments
Përbërësit 3 lugë gjelle vaj ulliri (ekstra i virgjër) 2 filxhanë oriz 4 filxhanë lëng mishi 1 filxhan rrush i thatë 4 copë karafil 2 lugë gjelle kanellë 405 gr sheqer Përgatitja 1 Në një tigan të thellë hedhim 3 lugë vaj ulliri dhe skuqim orizin. 2 Shtojmë lëngun e mishit dhe karafilat dhe i lëmë të ziejnë. 3 Në mes të zierjes shtojmë stafidhet
0 Comments