Month: December 2017

Përbërësit 4 feta bukë 4 vezë 600 gr spec jeshil (të ëmbël, dhe të kuq) 2 feta pançetë 20 gr gjalpë 20 ml vaj ulliri 20 gr salcë domatesh kripë (e imët) Përgatitja 1 Lajini specat, ndajini në gjysmë, hiqjuani farat dhe ndaji në pjesë. 2 Hidhni vajin në një tigan, gatuajini specat për 10 minuta duke i përzierë herë pas here. 3 Shtoni
0 Comments
Përbërësit 500 gr brinjë derri vaj ulliri piper trumëz kripë 6 patate (të ziera) gjalpë galetë (me erëza) Përgatitja 1 Në një tigan hidhni vajin e ullirit dhe brinjën e derrit. Shtoni kripë, piper dhe skuqeni nga të dyja anët. 2 Shtoni 2 degë trumëz. Vendoseni më pas në furrëtë piqet për 20 minuta në temperaturën 180 gradë Celcius. 3 Prejini patatet
0 Comments
Përbërësit 2 lugë gjelle vaj ulliri 2 qepë (të grira imët) 2 karotë (të grira imët) 2 degë selino 400 gr mish i grirë 3 domate (të grira në rende) 100 ml ujë kripë piper pak spec i kuq (të bluar) 2 vezë 1 gjethe dafine Përgatitja 1 Në një tigan me pak vaj ulliri skuqni qepën. Shtoni karotat dhe selinonë. I trazoni mirë dhe më pas shtoni mishin
0 Comments
Përbërësit 1 copë biftek viçi (të madhe. 453 gr) 2 lugë vaj vegjetal 1 lugë kripë (e trashë) piper i zi Përgatitja 1 Lëreni biftekun në temperaturë dhome. Hapeni paketimin dhe thajeni me letër kuzhine. Lëreni biftekun në temperaturë dhome përreth 30 minuta. 2 Ngroheni tiganin në zgarë 20 minuta para gatimit, pasi të keni rregulluar zgarën e saj. Lyejeni biftekun me vaj. 3 Spërkateni copën e biftekut me
0 Comments
Përbërësit 600 gr salsiçe (e freskët) 4 feta bukë salcë domatesh (e koncentruar) verë e kuqe Përgatitja 1 Prejeni salçiçen në 4 pjesë, rrotullojini dhe fiksojini me nga një shkop kuzhine të gjatë. Nxehni një tigan që nuk ngjit dhe thekni fetat e bukës. 2 Hiqni bukën, shtoni salçiçen dhe piqeni për 5 minuta nga çdo anë. Hidhuni edhe gjysmë gote
0 Comments
Përbërësit 2 portokall (të prerë në feta rrumbullake) 1 qepë (e prerë në feta të holla) 1 e gjysmë lugë gjelle vaj ulliri 5 filetë salmoni 1 lugë gjelle erëza (kokrra, me lëkurë limoni dhe kokrra piperi të zi, ose të tjera sipas shijes) 1 e gjysmë lugë çaji pluhur hudhre 1 lugë gjelle majdanoz (i thatë) 1 e gjysmë lugë gjelle lëng limoni 1/2 filxhan lëng portokalli
0 Comments
  Përbërësit 16 kërminj toke (“Elix Snail Farm”) 200 gr gjalpë 2 thelpinj hudhër 1/2 kokërr lime gjethe menteje majdanoz borzilok kopër galetë kripë piper Përgatitja 1 Shpëlajini disa herë me ujë të kripur. Ziejini për 10 minuta në një enë me ujë të kripur. Largojini nga guaska dhe vendosini në një tas. 2 Vendosni gjalpin në një tas mesatar.
0 Comments
Përbërësit 400 gr brinjë qingji 30 gr djathë parmixhano 3 feta bukë ((tulin)) vaj hudhre majdanoz kopër rozmarinë kripë piper vaj Përgatitja 1 Ndajeni në kotoleta brinjën e qengjit 2 Marinojeni mishin 12 orë përpara me vaj,rozmarinë dhe kripë të zezë. 3 Fërgojeni pak në tigan. 4 Hiqeni mishin dhe vëreni mënjanë. 5 Përgatitja e kores krokante: Hidhni në grirëse tulin e bukës,
0 Comments
Përbërësit 500 gr mish qengji 700 gr kos 100 gr gjalpë 3 kokrra vezë 20 gr oriz kripë piper vaj ulliri Përgatitja 1 Për përgatitjen e kësaj pjate, si fillim vendosim një tenxhere në zjarr, hedhim pak gjalpë dhe mishin e qengjit. E skuqim mirë mishin dhe i hedhim ujë dhe e lemë të ziejë. 2 Ndërkohë, në një tas hedhim vezët,
0 Comments
Përbërësit 1 pako taliatele 300 gr sallam (sallam “Fix Si Qëmoti”) 1 lugë gjelle gjalpë 1 lugë gjelle miell 500 ml qumësht 2 lugë gjelle bizele djathë parmixhano arrëmyshk majdanoz kripë piper Përgatitja 1 Zieni taliatelet në një enë me ujë të kripur. Grini sallamin “Fix Si Qëmoti” dhe lëreni mënjanë. 2 Skuqni miellin në një tigan me gjalpë për disa minuta. Hidhni qumështin
0 Comments
Përbërësit 1 kg zog fshati (rritur në kushte natyrale) 250 gr miell gruri 2 kokërr vezë (të freskëta) 1.5 kg lëng mishi (i përftuar nga zierja e zogut) 15 gr kripë 50 gr gjalpë Përgatitja 1 Merrni miellin e grurit dhe hidheni në një tepsi të madhe. Hapni në mes një gropë dhe hidhni vezët, të cilat janë rrahur më parë. 2 Mielli trazojeni
0 Comments
Përbërësit 1 kg peshk (Skorfan ose Rufio) 1 kokërr qepë (mesatare) 3 copë karotë 2 thelpi hudhër 2 kokërr patate 15 gr kripë 1 tufë majdanoz 100 ml vaj ulliri Përgatitja 1 Pastroni mirë peshku nga luspat dhe ziejeni për shumë pak minuta. Më pas pastrojeni nga lëkura dhe halat dhe thërrmojeni. Lëreni mënjanë. 2 Lëngun e peshkut kullojeni dhe po ashtu mbajeni mënjanë. 3
0 Comments
Përbërësit 1 lt lëng perimesh 150 gr fasule (miks fasulesh) 100 gr thjerrëza 100 gr qiqra 100 gr bathë 100 gr elb vaj ulliri kripë piper 1 thelpi hudhër 1 degë selino 1 kokërr karotë 1 gjethe dafine 1 qepë (e bardhë) Përgatitja 1 Për të përgatitur supën e fshatit bashkoni fasulet, bathët, qiqrat dhe thjerrëzat në një tas. 2 Mbulojini legumet me ujë dhe lerini të pushojnë për 12 orë.
0 Comments
Përbërësit 200 gr gjalpë 1 kg miell gruri kripë 4 gota ujë 2 filxhan çaji mazë 3 lugë vaj Përgatitja 1 Miellin e përziejmë me ujin dhe kripën deri sa të tretet dhe të fitojë trashësinë e qumështit. 2 Kosin dhe mazën e përgatisim në një enë të veçantë. 3 Në një tepsi fillojmë hedhim qullin me miell dhe krijojmë
0 Comments